تاریخچه فرش ایران

تاریخچه فرش ایران

نوشته شده در : ROOT تاریخ ایجاد: 2018-01-28 تعداد بازدید: 474 نظر : 0قدیمی ترین فرش دستباف ایرانی در سال 1949 در دومین مرحله کاوشهای باستان شناس روسی، رودنکو در منطقه پازیریک کشف و به نام پازیریک نامیده شد.

رودنکو در کتابی که به مناسبت این اکتشافات در سال 1953 در روسیه منتشر کرد، درباره فرش مکشوفه توضیحات مفصلی نگاشت و آن را صراحتا کار ایران و قدیمی ترین فرش ایرانی در دنیا بیان نمود. او نوشت « بدون اینکه بتوانیم بطور حتم بگوییم این فرش کار کدام یک از سرزمین های ماد- پارت(خراسان قدیم) یا پارس است، تاریخ فرش مذکور و پارچه هایی که در پازیریک کشف شد قرن پنجم و یا اوایل قرن چهارم پیش از میلاد تشخیص داده می شود.»

سپس او اضافه می کند: « تاریخ این قالی ازروی شکل اسب سواران معلوم می شود. طرز نشان دادن اسبهای جنگی که به جای زین قالی بر پشت آنها گسترانده اند و پارچه روی سینه اسب از مشخصات آشوریها هستند اما در روی فرش پازیریک ریزه کاریهای مختلف و طرز گره زدن دم اسبها، در نقوش برجسته تخت جمشید نیز دیده می شود.»
در زمان تسلط مغول ها (قرن سیزدهم و چهاردهم میلادی) قالی بافی به سطح بسیار رفیعی از زیبایی و تکنیک رسید. شکوفایی این صنعت شاید با حکومت غازان خان(1307- 1295میلادی) مصادف بود. اما اوج قالی کلاسیک ایرانی را که از آن با رسنانس قالی ایران یاد می شود زمان سلاطین صفوی(1722- 1499میلادی) به ویژه زمان حاکمیت شاه طهماسب اول( 1587- 1524 میلادی) و شاه عباس کبیر(1629- 1587 میلادی) ثبت کرده اند. از این دوران حدود 3000 تخته فرش به یادگار مانده که در موزه های بزرگ دنیا و یا در مجموعه های شخصی نگهداری می شوند.

در همان زمان، نقاشان و نگارگران بلند پایه طرحهای خلاصه شده و ترکیبی ترنج در وسط قالی و لچکها را در آن وارد کردند.در قرن نوزدهم قالیهای ایرانی، ویژه فرشهای نفیس ناحیه تبریز به اروپا راه یافتند.

با به پایان رسیدن منابع فرشهای کهنه، شرکتهای انگلیسی (زیگلر1883م) آمریکایی و آلمانی به طور نامحدود اقدام به تاسیس کارگاههایی در تبریز، سلطان آباد (اراک)، کرمان کردند.این روال تا جنگ جهانی اول که تولید قالی به طور قابل توجهی افزایش یافته بود ادامه داشت.


انواع فرش از نظر جنس پرز

1-فرشهای تمام ابریشم

2-فرش کرک

3-فرش ابریشمی

4-فرش کف ابریشم(بوم ابریشم)

5-فرش گل ابریشم

مشخصات فنی فرش ماشینی

تراکم فرش: هر تخته فرش دارای دو نوع تراکم (عرضی و طولی) می باشند.


تراکم عرضی فرش: تعداد ریشه (گره رنگ) در یک طولی قالی را می گویند.مثال: قالی با تراکم 500 یعنی در یک متر طولی فرش معادل 500 ریشه(تعداد گره) بافته شده است.تراکم های رایج در بازارعبارتند از:500- 600- 700 – 800 – 900 -1000 و 1200

مواد اولیه مصرفی در فرش: جهت بافت هر فرش باید سه نوع نخ مصرف نمود:نخ پرز ، نخ تار و نخ پود.

نخ پرز یا رنگ : جهت بافت گره های رنگ استفاده می شوند که به دور نخ پود به صورت گره و یا به شکل( یو U) قرار میگیرد و چندین نوع می باشد:

نخ صد در صد اکریلیک(P.P یا بی.سی.اف(B.C.F))

صد در صد پلی پروپیلین

مخلوط نخ اکریلیک و پلی پروپلین

نخ تار فرش:این نخ به صورت مخلوط پنبه و پلی استر ریسیده می شود، کیفیت الیاف مصرفی و نوع ریس آن عامل مهمی در دوام فرش می باشد.این نوع نخها بیشتر در قالی های اکریلیک مصرف می شود.

مقایسه فرش صد در صد اکریلیک خالص با فرش مخلوط یا فرش بی .اس. اف

به لحاظ دوام: فرش اکریلیک داررای عمر طولانی تر و بادوامتر است.

به لحاظ مقاومت حرارتی، ثباط نوری، شستشو و سایشی: فرش اکریلیک به مراتب مقامتر و با ثبات تر نسبت به فر ش BCF است.

جذب در طبیعت: فرش اکریلیک جذب نمی شود ولی BCF به مرور پودر شده و در فضا پراکنده و در طبیعت جذب میگردد.

به لحاظ حفظ ظاهر و زیبایی فرش:فرش اکریلیک به مرور زمان کمتر تغییر شکل می دهد و بالعکس فرش BCF به مرور زمان بیشتر تغییر شکل می دهد.

عیوب و چگونگی درجه بندی فرش ماشینی

عیوبی که ممکن است در قالی وجود داشته باشد:

جای خالی: جای خالی زمانی بوجود می آید که نخ خاب پاره شده و کارگر متوجه نشده و به همان حال ببافد.در این صورت جای نخ در قالی خالی می ماند.

پارگی: این عیب در صورتی بوجود می آید که تیغ برش نخ خاب که در بین دو قالی حرکت می کند و به قالی اصابت کرده و آن را پاره کند و یا بر اثر گیر کردن قالی به قسمتی از ماشین و یا حتی حین حمل و نقل.

رو زدگی آهار:این عیب زمانی است که آهار مصرفی بیشتر از مقدار لزوم باشد و آهار زیادی از ما بین نخ ها به روی قالی نفوذ کرده و زیر دست قالی را خراب کند.

اختلاف پارتی رنگ(دو رنگی):این عیب در صورت جایگزین کردن بوبینی از یک رنگ به جای رنگ دیگر در قفسه پشت ماشین بوجود می آید دو رنگی ممکن است بعلت استفاده از لات های(شیدهای مختلف)مختلف از یک رنگ به وجود آید.
و عیب های دیگر که عبارتند از:اشتباه نقشه، تیغ خوردگی، دو پودی، پارگی تار، خاب سوختگی، قفسه، خرابی ریشه و زیگزاگ.

برچسب:

نوشتن نظر